Tag: Адидас

„ЈП Морган Чејс“ влегува во метаверзумот

Најголемата американска банка на Волстрит, „ЈП Морган Чејс“, најави отворање на канцеларија во виртуелниот свет „Децентраленд“ и со тоа стана првата банка која обезбеди...

Адидас планира да го продаде брендот Рибок

Германскиот производител на спортска опрема Адидас планира да го продаде или да го издвои од компанијата помалку успешниот бренд Рибок.Адидас соопшти дека одлучи да...

Шпанците го прекинаа договорот со „Адидас“

Шпанската фудбалска федерација и германскиот гигант за производство на спортска опрема „Адидас“ го прекинаа договорот кој требаше да трае до 2026 година.Шпанците од 1992...

Шефицата на ММФ прогласена за виновна за финансиски малверзации

Францускиот суд ја прогласи шефицата на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард виновна за немарност во случај со арбитража додека била министерка за финансии на...

Почна судењето на Кристин Лагард во Париз

Судењето на генералната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лангард поради немарност во случајот на арбитража додека била министерка за финансии на Франција,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот