Tag: Акропол

Грција дозволи нова фотосесија на „Диор“ на Акрополот во Атина

– Грчкиот централен археолошки совет одобри фотографирање на неколку големи археолошки споменици, вклучително и Акрополот – за француската луксузна модна куќа „Диор“. Советот едногласно...

Парада во Атина по повод 200 години грчка независност без граѓани

Во Атина денеска, на централниот градски плоштад Синтагма, се одржа воена парада, централно случување за одбележување на 200 годишнината од ослободувањето на Грција од...

Акропол затворен поради горештините

Археолошкиот локалитет Акропол, денеска и утре, ќе биде затворен од 13 до 17 часот, поради најавените високи температури, соопшти надлежната служба од Министерството за...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот