Tag: актелно

Турција испраќа нов брод за сондажа во Медитеранот

Турција денеска ќе испрати нов брод за сондажа за да бара нафта и гас во Средоземното Море, јави Анадолија. Во јужниот округ Мерсин ќе...

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат”

Не е време да се кажам кои ќе бидат новите министри, кога претседателот на Бугарија, Румен Радев, ќе и го додели мандатот на „Промените...

Тачи: Владата нема да падне, ќе има нови министри

Пратеникот на ДПА, Мендух Тачи денеска изјави дека според информациите, со кои располага тој, актуелната Влада ќе опстои, Зоран Заев ќе остане на власт...

САД го поздравуваат усвојувањето на Резолуцијата за геноцид во Сребреница

Стејт департментот ја поздрави Резолуцијата за геноцид во Сребреница усвоена во Парламентот на Црна Гора.„Ставот на САД во врска со ова прашање е долготраен...

Верификувани мандатите на новите пратеници, се очекува изборот на новата влада

Собранието доцна синоќа ги верификуваше мандатите на пратениците кои доаѓаат на местото на идните министри во владата. Седницата траеше долго со неколкучасовни паузи бидејќи...

Силен земјотрес ја стресе Албанија, почувствуван и во Дебарско

Два силни потреса се регистрирани вечерва во Албанија.Првиот земјотрес е со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во 21:15 часот со...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот