Tag: алаѓозовски

Промовирани 15 популарни изданија за културното наследство

Петнаесет нови изданија (десет на македонски и пет на англиски јазик) од едицијата „Најзначајните вредности на културното и природното наследство на Република Македонија“ вчера...

ВМРО-ДПМНЕ: Алаѓозовски треба да си поднесе оставка поради скандалозната годишна...

Јавноста очекуваше Алаѓозовски на денешната прес-конференција да каже дека ја повлекува скандалозната годишна програма на Министерството и дека поради морални причини си дава оставка...

Симона Угриновска нов в.д. директор во МНТ

По оставката на в.д. директорот на Македонскиот народен театар Драган Спасов-Дац, Министерството за култура за нов в.д. директор ја назначи Симона Угриновска која, согласно...

Делегација на Владата ќе положи цвеќе во чест на 23 Октомври

Делегација на Владата утре ќе положи венци со свежо цвеќе на споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје, по повод „Денот на...

Разрешен директорот на Драмски театар, Роберт Вељановски

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски го разреши досегашниот директор на Драмскиот театар – Скопје, Роберт Вељановски, а за в.д. директор е назначен актерот Сашо Тасевски.Роберт Вељановски како актер...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот