Tag: бесими

Бесими: Ова е време на големи економски предизвици, неопходно е внимателно...

Обезбедување фискална поддршка во годинашниот Буџет за надминување на ефектите од кризата, внимателно следење на ценовните движења и зачувување на ценовната стабилност на среден...

Бесими најави нови мерки за надминување на актуелната состојба во економијата

Во текот на наредните денови на јавноста ќе и биде соопштено тоа што се размислува и што ќе се дизајнира како паркет на мерки...

Бесими: Ескалацијата меѓу Русија и Украина може да има последици врз...

Министерот за финансии Фатмир Бесими во текот на вчерашната посета на Европската комисија разговараше за економската состојба во Северна Македонија и глобалната економска криза,...

Бесими и поранешни министри за финансии покренаа иницијатива за формирање Совет...

Министерот за финансии Фатмир Бесими, на веќе традиционалната средба на крајот на годината со поранешните министри за финансии, заеднички покренаа иницијатива за формирање Совет...

Бесими: Од средината на 2022 ќе имаме подобри економски резултати

Министерот за финансии Фатмир Бесими смета дека ниту една економија во текот на годинава нема да се врати на развојната патека како во преткризниот...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на пресконференцијата на министерот Бесими

„Нема ниту еден министер во светот кој се фали дека половично реализирал проекти, но и тоа очигледно мора да го правиш кога премиер ти...

Бесими: Антикризни мерки сè додека економијата не застане на здрави нозе

Извесно е дека заздравувањето на економијата од ефектите од Ковид-19 кризата започна. Од почетокот на годината се забележуваат позитивни економски резултати и глобално и...

Бесими – Вархеји: Инвестицискиот план за Западен Балкан ќе го трансформира...

– Планот за опоравување од кризата предизвикана од Ковид-19 и забрзан економски раст, Економско – инвестицискиот план за Западен Балкан и планот за Заеднички...

Бесими: Петтиот сет мерки е за ревитализација и развој на економијата

– Мерките од петтиот сет предвидуваат грантови за остварени позитивни економски резултати, финансиска поддршка на извозот, значително зголемен пристап до кредити и ликвидни средства...

Бесими: Со буџетот 2021 обезбедени 1,14 милијарди евра за поддршка на...

Со буџетот за 2021 година издвоени се 1,141 милијарди евра за областа економски работи издвоивме износ од 1,141 милијарди евра. Со нив ќе се...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот