Tag: бигорски манастир

Богатството на Бигорскиот манастир пред кумановчани

Во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово е отворена изложбата „1000 години Бигорски манастир“ која опфаќа фотографии, реплики од икони, фрески и плаштеници.Изложбата...

Бигорскиот манастир го слави милениумскиот јубилеј

Достоинствено, како што му доликува на милениумскиот јубилеј, денеска Бигорскиот манастир со централна прослава одбележа 1000 години од основањето.По пречекот на претседателот Стево Пендаровски,кој...

Бигорскиот манастир в недела ќе прослави 1000 години од основањето

Во недела, на 18 октомври, ќе биде одржана главната и централна прослава на великиот јубилеј: 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир.Централната прослава в...

Во Битола отворена изложба „1000 години Бигорски манастир“

Изложба „1000 години Бигорски манастир“ во која се преставени 17 икони-копии, две фрески и една плаштеница од Бигорски манастир синоќа беше отворена.Во Битола во...

Бигорскиот манастир со сочувство до семејствата на загинатите во сообраќајната несреќа

„По повод трагичната сообраќајна несреќа што се случи кај селото Ласкарци, во која загинаа 14 лица, претежно млади луѓе од Гостивар и околните села,...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот