Tag: Бигорски

Во Бигорски наречение за новиот епископ антаниски, Партениј

Во свештената Бигорска обител денеска од 18 часот ќе се изврши наречението за епископ на архимандрит Партениј, игуменот на Бигорскиот манастир, а утре на...

Игуменот на Бигорскиот манастир, отец Партениј, избран за нов епископ на...

На денешната седница на Светиот архиерејски синод, игуменот на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“, високопреподбниот архимандрит Партениј, беше едногласно избран за нов епископ на...

Од „Бигорски“ порачуваат: „Бадниково гранче“ не е христијански обичај

Бигорската обител пред престојните празници објави ставови во врска со т.н.бадниково гранче.Од таму наведуваат дека во народната традиција, празнувањето на христијанските празници е секогаш...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот