Tag: Бил Гејтс

Бил Гејтс предвидува крај на пандемијата

„Акутната“ фаза на пандемијата со корона вирус ќе се заврши во 2022 година, предвиде на својот блог основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс. Но, тој,...

Бил Гејтс вплеткан во нова афера!?

Американски медиуми тврдат дека основачот на „Мајкртософт“, Бил Гејтс, испраќал „непристојни“ мејлови на жена, вработена во својата компанија, на што му свртеле внимание други...

Првпат после 30 години, Гејтс падна под второто место на Форбс

Косопственикот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, првпат во последните триесет години не се наоѓа на едно од првите две места на листата на најбогати луѓе...

Паѓаат акциите на Фејсбук: Гејтс го престигна Цукенберг на листата на...

Неколкучасовното неработење на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм и сервисите за пораки Месинџер и Вотсап предизвика огромна штета, а „Блумберг“ пишува дека Марк Цукенберг,...

Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат

Милјардерот и филантроп Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда синоќа објавија дека се разведуваат по 27 години брак.„Повеќе не веруваме дека можеме да се...

Педесетте најмоќни американски фамилии имаат 1,2 билиони долари

Во јавноста повеќе се зборува за најбогатите поединци, отколку за самите семејства. Тука пред се мислиме на Џеф Безос („Амазон“), Илон Маск („Тесла, „СпејсХ“),...

Бил Гејтс очекува вакцината против коронавирус да биде широко достапна во...

– Бил Гејтс, основач на „Мајкрософт“ и еден од најбогатите луѓе во светот, очекува вакцината против коронавирус да биде подостапна за што повеќе луѓе...

Гејтс го обвини фејсбук за брзото ширење на коронавирусот

Основачот на „Мајкрософт” – Бил Гејтс го обвини Фејсбук и другите социјални мрежи за брзото распространување на коронавирусот во САД, поради дезинформациите на нив.–...

Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот

Основачот на „Мајкрософт“, милијардерот Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда ќе донираат 10 милиони американски долари за мерки против ширење на коронавирусот во Кина и...

Бил Гејтс повторно прв на листата на најбогати на „Форбс“

Основачот на „Амазон“ и главниот извршен директор Џеф Безос ја загуби титулата на најбогат човек на светот, а првото место го запоседна соосновачот на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот