Tag: БИРН

Маричиќ-Бирн: Блокадата штети на целиот регион и е против интересите на...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на маргините на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан оствари средба со ирскиот...

БИРН: СДСМ победи во Твитер војната на изборите

Доколку изборите во земјава од 15 јули се базираа на бројот на објавени твитови, тогаш владејачката коалиција „Можеме“, предводена од СДСМ, ќе требаше да...

Бројот на починати и заразени од Ковид-19 во Србија многу поголем...

Од 19 март до 1 јуни од Ковид-19 во Србија починале 632 лица, додека официјално беше објавено дека во тој период има 244 смртни...

Дебата за застапеност и квалитет на истражувачките новинарски текстови

Центарот за граѓански комуникации денеска во Скопје организира дебата на тема „Застапеност и квалитет на истражувачките новинарски текстови“. На дебатата ќе бидат претставени наодите од...

Лососи, бифтеци, виски и цигари на државна сметка

Огромни износи за раскошни ручеци што ги правеле министри, но и други луѓе од институциите, се почесто излегуваат на виделина. Функционерите јаделе најскапа храна,...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот