Tag: бискупија

Сицилијански надбискуп им „го украде“ Дедо Мраз на децата: „Тој не...

Нотската бискупија на југоистокот на италијанскиот остров Сицилија им се извини на родителите откако минатата недела монсињор Антонио Сталиано на група деца им рекол...

Погрешно испратен меил предизвика скандал во Париската бискупија

Парискиот надискуп Мишел Аупетит неделава му поднесе оставка на папата Фрањо откако во медиумите беше објавено дека имал интимни односи со жена, што тој...

Папата ја именуваше Натали Беквар за прва жена потсекретар на бискупискиот...

Со одлука на папата Франциск Французинката, Натали Беквар, е именувана за потсекретар на Епископскиот синод, со што таа претатвува првата жена во Ватикан која...

Католичка црква во Германија ја тресе скандал за проневера на 60...

Католичката црква во Германија се соочува со скандал за проневера на црковни пари во износ од 60 милиони долари, соопшти заедничкиот истражувачки тим на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот