Tag: битола

Спасовски: 34-годишник го запалил центарот „Иван Михајлов“ во Битола

„Со задоволство можам да обзнанам брза и ефективна разрешница на случајот од пред три дена (04.06.2022) со кривично-правниот настан – пожар во центарот „Иван...

Приведен крадец од Битола, фатен при кражба на 260 литри нафта

Во Битола утрово во 05.15 часот на ул.„Македонска Фаланга” полициски службеници од СВР Битола го лишиле од слобода И.М.(48) од Битола, кој бил затекнат...

Пожар во фабриката „Жито Битола“, битолските пожарниари се справуваат со огнената...

Екипа на територијалната против пожарна единица од Битола во моментов гасне пожар пријавен во фабриката „Жито Битола“.-Пожарот беше пријавен во 17.25 часот и веднаш...

Најмногу снег на Шапка, најстудено во Маврово, Берово и Битола

Најстудено утринава е во Берово, Маврово и Битола, каде што во 7 часот се измерени минус 6 степени целзиусови. Минус 6 се измерени и...

Нов земјотрес во Македонија

Битолчани утрово повторно ги стресе земјотрес во 03: 40 часот.Информациите на ЕМСЦ велат дека  истиот бил со интензитет од 2.8 степени по Рихтеровата скала.Епицентарот...

Нова серија земјотреси во реонот на Битола и Лерин

Серија земјотреси вечерва се регистрирани во епицентралното подрачје меѓу Битола и Лерин, од кои најсилниот потрес бил во 18:44 со интензитет од 4 степени...

По серијата земјотреси ќе заседава Општинскиот кризен штаб во Битола

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски за денеска во 11 часот закажа состанок на општинскиот кризен штаб во проширен состав. На состанокот главниот акцент ќе...

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ги вознемири жителите на Битола,...

Земјотресот со магнитуда од 5,3 степени што вчера вечерта во 22:43 часот беше почувствуван во земјава, ги вознемири жителите на Битола, Охрид и Кичево кои...

Најмногу снег на Попова Шапка, студено утро во Берово и Битола

Најмногу снег утринава има на Попова Шапка, каде се измерени 27 сантиметри, а потоа во Маврови Анови – девет сантиметри.Најстудено утрово било во Битола...

Во Битола почнува комбинирано вакцинирање на граѓаните

Вакциналниот пункт во Битола денеска продолжува со комбинирано вакцинирање на граѓаните кои сакаат да користат бесплатна вакцина.Според планот на медицинските тимови во вакциналниот пункт...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот