Tag: Би-Би-Си

Би-Би-Си добил 100.000 жалби за известувањето за смртта на принцот Филип

Би-Би-Си добил 100.000 жалби од гледачите за известувањето по повод смртта на војводата од Единбург.Корпорацијата во петокот веднаш го расчисти дневниот програмски распоред откако...

Хамилтон избран за спортист на годината од страна на Би-би-си

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон е прогласен за спортист на 2020 година во изборот на Би-би-си.Оваа година Хамилтон се израмни со Михаел Шумахер по...

Би-би-си: Дексаметазон е прв лек за коронавирус што спасува животи

„Евтиниот и широко достапен лек наречен дексаметазон може да помогне да се спасат животите на пациентите кои се сериозно болни од коронавирусот“, јави денеска...

Би-Би-Си: Иранска авиокомпанија го ширела вирусот на Блискиот Исток

Иранската авиокомпанија „Махан ер“ , поврзана со Иранската револуционерна гарда, превезувала патници заразени со Ковид-19 и со тоа допринела во ширење на вирусот на...

Би-би-си снима ТВ-серија со Грета Тунберг

Телевизиската корпорација Би-би-си ќе снима документарна ТВ-серија со 17-годишната активистка за климатски промени Грета Тунберг.„Серијата ќе ја следи светската одисеја на Грета, што ја...

Би-Би-Си: Црвените јаболка полека исчезнуваат, виновник – климатските промени

Иако можете да најдете зелени и жолти јаболка во продавниците, црвените обично се најпопуларни. Сепак, се чини дека црвените наскоро ќе исчезнат од пазарот,...

Би-Би-Си: Папата Франциск на Балканот во обид да ги помири двете...

Папата Франциск со посетата на Република Северна Македонија и на Бугарија сака да го сврти вниманието на проблемите со кои се соочуваат сиромашните и...

Британската Влада разнишана од оставките на неколку министри поради договорот за...

Неколку министри во британската Влада денеска поднесоа оставки во знак на протест поради договорот на премиерката Тереза Меј со Брисел за излезот на Велика...

„Спајс Грлс“ повторно заедно

Бендот „Спајс Грлс“ најави нови проекти откако членките се обединија за прв пат по 2012 година, пишуваат британските медиуми.„Сега е вистинско време заедно да...

Во Азија „Супермаларијата“ закана за човештвото

Брзото ширење на т.н. „супермаларија“, односно опасниот облик на паразит кој ја предизвикува таа болест, на подрачјето на југоисточна Азија претставува алармантна глобална закана,...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот