Tag: божиќна

По 800 години на небото првпат „Божиќната ѕвезда“

Луѓето на 21 декември ќе може да бидат сведоци на ретка астрономска појава – „Божиќната ѕвезда“. Тоа се случува првпат по 800 години…Притоа, на...

Папата Франциск ја помести полноќната божиќна миса поради полицискиот час

Поради полицискиот час папата Франциск ќе ја одржи традиционалната полноќна миса на Божиќ во 19:30 часот, додека службата за Божиќ ќе се одржи во...

Првпат по два века Нотр Дам без божиќна миса

– Француската катедрала Нотр Дам оваа година нема да одржи божиќна полноќна миса, што е првпат за повеќе од два века.Во катедралата, која во...

Божиќен концерт во битолската Католичка црква „Пресвето срце Исусово“

Здружението на Хрвати од Република Македонија, огранок во Битола, вечер организира традиционалниот Божиќен концерт на кој годинава ќе учествуваат младинскиот женски хор на КУД...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот