Tag: болести

Американско истражување: Аспиринот да не се зема „на своја рака“

Експертска американска владина комисија соопшти дека повеќе не препорачува дневна доза на аспирин за да се намали ризикот од срцев и мозочен удар кај...

Комисијата за заразни болести: Угостителските објекти да работат до 18 часот...

– Комисијата за заразни болести ќе препорача до Владата нов пакет рестриктивни мерки за период од 18 декември до 21 јануари, со цел да...

Комисијата за заразни болести денеска одлучува за дневниот престој во училиштата

Комисијата за заразни болести утринава ќе се состане за да ја разгледа можноста за воведување дневен престој во училиштата, а одлуката ќе зависи од...

Бајрактаров: Следува пандемија на ментални болести

– Ковид-19 предизвика и една пандемија со менталното здравје. Тоа не е нешто непознато, тоа е познато уште од сите светски кризи и економски...

Комисијата за заразни болести со конечен предлог за наставата, Владата треба...

По заклучокот од седницата на Владата во вторникот Планот на МОН за учебната 2020/2021 да биде споделен со Комисијата за заразни болести и таа...

Комисијата за заразни болести ќе расправа за олабавување на мерките

Отворање на угостителските објекти, на градинките и намалување на полицискиот час, се некои од темите за кои Комисијата за заразни болести денеска би требало...

Ракот најчеста причина за смртта во Австрија

Во Австрија минатата година починаа повеќе од 83.000 лица, а најчеста причина за смртта е заболување од рак.Од вкупниот број починати, 43.000 се жени,...

Загадениот воздух причина за 470.000 случаи на прерана смрт во Европа

Квалитетот на воздухот во Европа е подобрен во последните неколку години, но загаденоста и понатаму е голема и е причина за околу 470 илјади...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот