Tag: Болници

Зеленски: Во руските напади уништени се стотици болници, нема ни лекови

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека во руските напади врз Украина биле уништени стотици болници и други институции, а лекарите останале без лекови за...

Фаучи: Омикрон поради високата заразност може да ги оптовари болниците

Главниот специјалист за инфективни болести на САД, Ентони Фаучи денеска предупреди дека се уште постои опасност од зголемен број на хоспитализации поради високата заразност...

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус во Романија

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус вчера се регистрирани во Романија, во болниците нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.Во...

Болниците во Њу Делхи остануваат без кислород

Шест болници во главниот град на Индија, Њу Делхи, останаа без кислород, а лекарите велат дека другите болници имаат кислород за уште само неколку...

Филипче: Состојбата во болниците е стабилна

„Состојбата во болниците е стабилна во смисла да нема некој голем и неконтролиран наплив на пациенти во сите јавно-здравствени установи во Скопје и насекаде...

Филипче: Се намалува бројот на новопримени пациенти во болниците, но будно...

За време на викендот имаше намалување на бројот на новопримени пациенти во сите болнички установи во Скопје и ширум државата споредено со крајот на...

Само шест слободни кревети на интезивна нега во болниците за пациенти...

Во Романија, во моментов има само шест слободни кревети на одделите за интензивна нега за пациенти со Ковид-19. Тоа го изјави министерот за здравство...

Болниците се полнат со КОВИД-пациенти, хоспитализирани 1739 во земјава

Со порастот на нови позитивни на коронавирусот во изминатите денови, се зголемува и бројот на хоспитализирани луѓе кои имаат потешки симптоми, а многумина се зависни...

Состојбата во македонските болници е многу сериозна

Утрово имав редовна координација со директорите на клиниките на која разговаравме за состојбата на хоспитализираните пациенти со Ковид-19, болничките капацитети, терапиите…Здравствениот систем секојдневно се менаџира,...

Болниците во Софија пред колапс поради заболени од Ковид-19

– Општинските болници во Софија се пред колапс поради исклучително зголемен број новозаразени со Ковид-19, јавија локални медиуми. Во главниот град на Бугарија над...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот