Tag: бомбаш

Ирак: 38 загинати, преку 100 повредени во двоен самоубиствен напад

Најмалку 38 лица загинаа, а околу 105 други се повредени денеска при двоен самоубиствен напад во центарот на Багдад, соопштија ирачките безбедносни сили.„Двајца бомбаши-самоубијци...

Бомбашот од Санкт Петербург е Киргистанец

Човекот кој уби 14 луѓе и рани повеќемина, во бомбашки напад во метрото во Санкт Петербург, Русија, е идентификуван како бомбаш-самоубиец, родум од Киргистан.Портпаролот...

(ВИДЕО) Репортери на „Скај њуз“ избегнаа смрт во Мосул

Репортерската екипа на телевизијата Скај њуз за малку ќе настрадаше во напад на припадниците на Исламска држава во Мосул.На само неколку метри од местото...

Експлозија во џамија во Кабул, 14 загинати

Вооружен бомбаш самоубиец ја нападнаа џамијата во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти Амбасадата на САД во оваа држава.Во инцидентот потешко се повредени 26 лица...

Јилдирим: Турција ја продолжува борбата против тероризмот

Премиерот на Турција, Бинали Јилдирим, изјави дека во експлозијата на автомобил-бомба на југоистокот на Турција загинаа 18 лица, а дека 26 се ранети.Јилдирим...

Трагедија на свадба во Сирија, убиени 22 лица

Дваесет и две лица се убиени, а десетина се потешко повредени во самоубиствен напад на свадба близу градот Хасакa на североистокот на Сирија.„Бомбаш самоубиец...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот