Tag: борба

Најмалку 4 загинати откако се сруши трибина за време на борба...

Најмалку четири лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а повеќе од 300 се повредени откако се урна трибина за време на борба со...

Османи во Маракеш на состанок на Коалицијата за борба против ИСИС

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, денеска и утре ќе учествува на редовниот министерски состанок на Глобалната коалиција против ДАЕШ/ИСИС,...

Спасовски: Сериозен успех на МВР за 2021 во борбата со недозволена...

Сериозен успех на МВР за 2021 во борбата со недозволена трговија со дрога, пресечени 16 меѓународни транспорти на марихуана и хашиш, со одлични резултати...

Шолц: Ќе биде подобро, решително ќе се бориме со пандемијата и...

Имаме многу работа, немаме време за губење, истакна германскиот канцелар Олаф Шолц при денешното, прво обраќање по заклетвата, во Бундестагот.Шолц рече дека граѓаните на...

ЕУ со повик за поголема транспарентност за вакцините во борба...

Европскиот парламент неделава ќе упати повик за поголема транспарентност во врска со развојот, купувањето и дистрибуцијата на вакцините како противмерка на ширењето дезинформации. Ова...

Честитка од СДСМ по повод Денот на независноста

„Нека е честит и вековит Денот на независноста-8 септември!30 години од историскиот референдум во 91-та година кога го поставивме темелот на современата држава, со...

Гир: За напредок на земјата неопходна е ефикасна борба против корупцијата

Ефикасна борба против корупцијата е неопходна за напредок на земјата и за подобар живот на граѓаните, напиша на Твитер евроамбасадорот Дејвид Гир по средбата...

Фаучи: Најлошото во САД допрва претстои во борбата против Ковид-19

– Главниот американски имунолог Ентони Фаучи изрази загриженост дека најлошите денови во САД во борбата против коронавирусот можеби допрва претстојат.Тој, истовремено, се согласи со...

Твитер тргнува во борба против дезинформациите за вакцината

– Социјалната мрежа Твитер се приклучи во војната против дезинформациите за вакцинацијата против коронавирусот и од денеска ќе почне со бришење на најштетните дезинформации...

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против Ковид

Од денеска се очекува одреден број доктори и медицински сестри кои работеле за војската, да се приклучат кон здравствениот персонал од јавните здравствени установи...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот