Tag: Борел

Борел: Една земја го блокира целиот процес на проширување, ЕУ мора...

Денеска не е добар ден, бидејќи требаше да го започнеме пристапниот процес со две земји, но не можеме, затоа што една држава го блокира...

Борел: Мораме да продолжиме да разговараме со Русија

Европа ќе мора да коегзистира со Русија по завршувањето на конфликтот во Украина, затоа мора да се вложат сите напори за одржување на дијалогот...

Борел: На ЕУ и се потребни силни заеднички вооружени сили

Европската унија има потреба од сопствени вооружени сили за да ја осигура нејзината безбедност, изјави министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел.„Новото безбедносно...

Борел: Масовно воено злосторство во Мариупол

Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, денеска го каратеризира како „масовно воено злосторство“ рускиот напад врз украинскиот пристанишен град Мариупол, пренесува...

Борел: Ова е момент на будење за Европа, да почнат формалните...

Ова е момент на будење за Европа, момент кога треба да заживее процесот на проширување со земјите од Западен Балкан.Знам дека имате одредени очекувања...

Пендаровски-Борел: Новата геополитичка реалност укажува на потребата од интегрирање на регионот...

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на Европската Унија и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, кој...

Високиот претставник на ЕУ Борел на средби со државниот врв

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, кој од вчера престојува во посета на Скопје,...

Борел: Ако завојуваме со Русија ќе почне трета светска војна

Неопходно е да и се помогне на Украина, но и да се избегне ескалација и влегување во војна со Русија, бидејќи во тој случај...

Борел: ЕУ нема да дозволи формирање марионетска влада во Украина

Високиот комесар за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Жозеп Борел во интервју за шпанската јавна телевизија ТВЕ денеска изјави дека Европската унија нема...

Борел го осуди насилството на демонстрациите во Брисел против здравствената ковид-пропусница

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел, го осуди „безумното уништување и насилство“ на вчерашните демонстрациите против здравствената ковид-пропусница во...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот