Tag: Борисов

Борисов повика Бугарија да го финализира францускиот предлог за Република Северна...

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен лидер на ГЕРБ денеска посака успех во финализирањето на францускиот предлог за решавање на спорните прашања меѓу Бугарија...

Рама телефонски разговарал со Борисов за решавање на прашањето на бугарското...

Албанскиот премиер Еди Рама, повторно реагираше на Твитер, во врска со Бугарија, во која наведува дека „вистинските пријатели не си наштетуваат еден на друг,...

Борисов: ГЕРБ дава 59 гласа за поддршка на „францускиот предлог“ за...

Поранешниот бугарски премиер и лидер на партијата Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Бојко Борисов денеска го повика претседателот на Владата на Бугарија,...

Приврзаници на ГЕРБ одржаа мирен протест пред зградата на бугарската Влада

Пред зградата на бугарската Влада денеска се одржа мирен протест за одбрана на лидерот на најголемата опозициска партија во земјата-ГЕРБ, јави дописникот на МИА...

Петков: Апсењата на Борисов и неговите соработници покажуваат дека никој не...

Бугарскиот премиер Кирил Петков, во видео порака лиферувана од прес-службата на бугарската Влада, изјави дека апсењата на поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко...

Борисов даде изјава во полицијата, тврди дека било за настани во...

Лидерот на бугарската политичка партија ГЕРБ, и поранешен премиер Бојко Борисов денеска даде изјава во полиција.Откако беше во зградата а Националната полиција Борисов објасни...

Заев утрово во Софија се сретна со Борисов

Премиерот Зоран Заев, кој денеска е во посета на Софија, утрово се сретна со раководството на партијата ГЕРБ и со нејзиниот претседател Бојко Борисов.„Работната...

Борисов не сака да формира нова бугарска влада

Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, во раните утрински часови оддржа изненадувачки говор од неговиот дом во Банки, во друштво на кандидатот за премиер...

Борисов се откажа од пратеничкиот мандат

Бугарскиот премиер во заминување Бојко Борисов преку видео-стрим на својот Фејсбук профил објави дека поднел изјава до Централната изборна комисија, со која се изнаснува...

Бугарија избори: Борисов предлага експертска влада, го очекува тешко коалицирање за...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов предложи формирање повеќепартиска експертска влада по парламентарните избори на кои неговата партија ГЕРБ води според излезните анкети, но не освои...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот