Tag: Босна и Херцеговина

Драма на аеродромот во Сараево: Турски патник нападна полицаец

На меѓународниот аеродром во Сараево вчера се одвивала вистинска драма.На турски државјанин му бил забранет влез во БиХ и тешко ја прифаќал таа информација....

Сараево под вода, многу домови без струја

Дождот кој паѓаше ноќва направи големи проблеми во Сараево. Освен што се поплавени улиците во главниот град на Босна и Херцеговина, многу населби се...

Средба на претседателот Пендаровски со членот на Претседателството на Босна и...

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со членот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Шефик Џаферовиќ, кој престојува во посета на Република Северна Македонија.Соговорниците...

БиХ ги отвори границите за граѓаните на Србија

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат граничните премини за граѓаните на Србија, изјави денеска заменичката на претседателот на Советот на министри и...

Во Босна и Херцеговина 128 лица заразени со коронавирус

Во Босна и Херцеговина денеска се потврдени два нови случаи на заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број се зголеми на 128 лица.Двата...

БиХ: Нема договор за нова локација за сместување на мигрантите

Министерството за безбедност на Босна и Херцеговина бара решение за сместување на илегалните мигранти, но проблемот е во тоа што не постои договор помеѓу...

БиХ и Хрватска погодени од невреме, Србија се мобилизира

„Обилните дождови денеска го погодија северозападниот дел на Босна и Херцеговина, а во Приедор и Босански Нови се излија локалните реки.Во Приједор се поплавени...

Прибе ќе ги помага реформите во Босна и Херцеговина

Независниот експерт, Рајнхард Прибе, кој го изготви реформскиот патоказ за Северна Македонија, ќе биде задолжен на сличен начин да помага во Босна и Херцеговина.Ова...

Средба Заев-Бабиќ: Треба да се продолжи по евро-атлантскиот пат, како единствена...

Зоран Заев, претпладнево се сретна со Лепа Бабиќ, амбасадорка на Босна и Херцеговина во Македонија, која го завршува мандатот.На средбата се разговараше за актуелните...

Бошњаците го одбележуваат својот национален празник

По повод Денот на Бошњаците вчера во општина Петровец се одржа Фестивал на фолклорот „Коњаре 2018“, на кој учествуваа повеќе фолклорни групи претставувајќи се...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот