Tag: бојкот

Бајден размислува за дипломатски бојкот на Олимписките игри во Пекинг

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека размислува за дипломатски бојкот на Зимските олимписки игри во Пекинг, во февруари следната година, во знак на протест...

Матурантите го прекинуваат бојкотот, до крајот на месецов ќе чекаат одлука...

– По 12 дена бојкот, кој го почнаа на првиот ден од второто полугодие, матурантите организирани од Сојузот на средношколци денеска се враќаат на...

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот на наставата од 6 до 12...

Сојузот на средношколци попладнево соопшти дека од 6 до 12 февруари привремено ќе го прекине бојкотот на наставата.– По нашите средби со пратениците во...

Продолжува бојкотот на матурантите, од МОН сметаат дека е неоправдан и...

И оваа недела матурантите нема да се вклучат на наставата. Тие уште стојат на ставот дека се потребни измени во полагањето на државната матура,...

Должни сме да обезбедиме матура, бојкотот неоправдан и на штета на...

Министерството за образование и наука (МОН) денеска соопшти дека заедно со Владата се должни и ќе ја спроведат матурата за да обезбедат можности за...

СДСМ: Повикот за бојкот на пописот е повик за прекршување на...

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски остануваат на спротивната страна од интересите на граѓаните и државата, но нема да спречат одржување на попис согласно меѓународните стандарди и...

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

– Учениците од Средното општинско училиште „28 ноември“ во Дебар, денеска го бојкотираа почетокот на учебната година.Како што претходно најавија тие бараат настава со...

Средношколците ќе ја бојкотираат наставата ако за еден месец не почне...

– Од Сојузот на средношколци денеска соопштија дека Владата не го пригатила нивното најважно барање, учебната година да започне со комбиниран модел на настава,...

Средношколците ја бојкотираа наставата со барање за чист воздух, некои се...

Средношколците денеска ја бојкотираа наставата во повеќе училишта во Скопје, но и во други градови во знак на протест поради загадувањето на воздухот, во...

ЕУ предупредува против потенцијален бојкот на изборите

Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот