Tag: бран

Австрија го очекува најголемиот Ковид бран во јануари

Австриската влада го очекува најголемиот бран заразени со Ковид-19 во земјата во јануари. Оваа алармантна прогноза денеска на прес-конференција ја соопшти министерот за здравство...

Вчера регистрирани 19 починати од корона вирус

Во последните 24 часа пријавени се 19 починати од Ковид-19, што е рекорден број од почетокот на четвртиот бран.Од починатите, 18 се починати во...

Жештина од Африка пристигнува во Македонија

Во сабота во источните и југоисточните краеви од земјата стигнува нов топлотен бран, којшто во недела ќе ја зафати целата држава.Метереолозите предупредуваат на високата...

Даниловски: Се навестува новиот бран од делта сојот што може да...

„Бранот од делта сојот почнува. 14-дневната инциденца на 100.000 веќе е 13, иако сме се уште зелена зона. Претпоставувам дека кон средината на август...

Веран: На Франција и се заканува четврти бран од пандемијата со...

Францускиот министер за здравство, Оливие Веран, апелираше до Французите да примат вакцина против коронавирусот во што е можно поголем број и предупреди дека државата...

Рајан: Вакцината против Ковид-19 нема да стигне на време за вториот...

Високиот претставник на Светската здравствена организација, Мајк Рајан, предупреди дека вакцините нема да пристигнат на време за да се победи вториот бран на пандемијата...

Лекарско здружение: Германија веќе е погодена од втор бран на Ковид-19

Германија веќе се бори со втор бран на коронавирус. Во последните неколку недели бројот на потврдени дневни случаи на коронавирус постојано се зголемува, при...

Нов бран мигранти, стари проблеми за превозниците, високи казни, притвори…

Над 30 проценти од анкетираните превозници членки на СИЗ Македонија сообраќај АМЕРИТ се соочиле со проблеми откако во нивниот камион нелегално се уфрлиле мигранти. Плаќање...

Клиниките во ЕУ се подготвуваат за вториот бран на пандемијата

– Болниците во ЕУ се подготвуваат за вториот бран на заразата со коронавирусот, преку обука на резервната работна сила и организирање на нивната мобилност.–...

Пекинг воведува карантин поради вториот бран на коронавирусот

Пекинг повторно воведува строги рестриктивни мерки поради новиот бран на коронавирусот, а властите апелираат до граѓаните да не ги напуштат своите домови, пренесува весникот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот