Tag: бродови

Се продлабочува „војната“ меѓу Америка и Франција: Париз загуби уште еден...

Соединетите Американски Држави одобрија голема продажба на оружје на Грција, нудејќи им четири нови фрегати и голем пакет на модернизација за 9,4 милијарди долари,...

Пецас: За среќа немаме жртви при судирот на бродовите

– Зачудувачки е како се случи инцидентот со бродот со португалско знаме, предводен од полски капетан, кој не го виде нашиот брод и речиси...

Хутите киднапирале три бродови во Црвеното Море

– Јеменските Хути киднапирале три бродови во Црвеното Море, од кои едниот и припаѓа на Саудиска Арабија.Сите бродови се одвлечени во пристаништето Салиф, објави...

Американски авиони надлетуваа руски бродови во Средоземјето

Авиони на американското воено воздухопловство изведоа уште еден извидувачки лет над акваторијата на Средоземното море во близина на сирискиот брег, каде што се наоѓаат...

Октриени бродови на дното на Црно море

Меѓународен тим на археолози во Црно море откри остатоци од 40 бродови од кои некои се стари повеќе од 1.000 години, што фрла ново...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот