Tag: бта

МИА и БТА потпишаа договор за размена на информации

Директорите на Медумската информативна агенција – МИА, Драган Антоновски, и на Бугарската телеграфска агенција – БТА, Кирил Волчев, денеска во Рим потпишаа Договор за...

Заев и Борисов го прославија Илинден пред споменикот на Гоце Делчев...

Премиерите на Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, вчера попладнето заедно чествуваа 115 години од Илинденското востание пред споменикот на Гоце Делчев...

Џафери во Вашингтон се сретна со претседателот на парламентарната група на...

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери во Вашингтон имал средба со претседателот на Парламентарната група на владејачката партија ГЕРБ во бугарското Собрание...

Демонстрации во Барселона за независност на Каталонија

Илјадници приврзаници на независноста на Каталонија се собраа на плоштадите во Барселона и во други каталонски градови во поддршка на референдумот планиран за 1...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот