Tag: бугарска блокада

ЕУ е „фрустрирана“ поради бугарската блокада која ја кочи и Албанија

„Висок дипломатски извор на ЕУ, кој ги брифираше дописниците во Брисел утрово, порача дека бугарската блокада поради билатерален спор со Северна Македонија ја фрустрира...

Димитров: Бугарската блокада не е помагање, напротив

„Бугарската блокада не е помагање, напротив. Инсистирањето на Бугарија на резервите кон македонскиотјазик е отров за билатералните односи“, истакна вицепремиерот за европски прашања Никола...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот