Tag: бугарска влада

Бугарската влада: Нема промени во ставот кон Северна Македонија, а Албанија...

Бугарија нема да го промени ставот за почеток на преговорите за членство на РС Македонија во Европската Унија, соопштуваат од бугарската техничка Влада, а...

Бугарската влада ја започна седницата со едноминутно молчење

На денот на национална жалост, седницата на преодната влада на Бугарија започна со едноминутно молчење, јави дописникот на МИА од Софија.Премиерот на Бугарија Стефан...

Александар Ќосев: „Патриотите“ во бугарската Влада креваат тензии заради предзиборен маркетинг

„Коалицијата на „патриотите“ и голем дел од бугарското население живеат во романтичарско-патриотските митови од 19-от век, а тие митови не секогаш одговараат на фактите...

Бугарската Влада ќе ги утврди условите за евроинтеграцијата на Северна Македонија

Владата на Бугарија денеска треба да ја утврди позицијата и условите за поддршка на евроинтеграцијата на Северна Македонија.Вицепремиерката и министер за надворешни работи Катерина...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот