Tag: бугарска

Бугарската собраниска Комисија за надворешни работи утре ќе го разгледува „францускиот...

Комисијата за надворешна политика на бугарскиот Парламент утре попладне ќе одржи седница на која ќе биде разгледан „францускиот предлог“ за деблокирање на евроинтегративниот процес...

Стојанов: Бугарската агресивна позиција кон Северна Македонија создава нација што ја...

Позицијата на Бугарија кон Северна Македонија не треба да биде агресивна, бидејќи така се создава една нација кој искрено ја мрази Бугарија, изјави поранешниот...

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница...

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска се огласи во врска со реакциите за правата на бугарската заедница во Северна Македонија.-Во јавноста се појавија реакции...

Македонско-бугарската комисија за историски и образовни прашања во мирување

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања, која треба да се произнесе за заедничко одбележување личности и настани од заедничката историја и да...

Мешовитата македонско-бугарска експертска комисија утре и задутре на нов состанок во...

– Утврдување на препораки до владите и соодветните министерства на двете држави за подобрување на учебниците по историја за шесто одделение според бугарскиот образовен...

Македонска и бугарска делегација во Рим на чествување за сесловенските просветители...

Македонска и бугарска делегација со заеднички активности во Рим ќе го слават делото на сесловенските просветители и ќе чествуваат за браќата св. Кирил и...

Премиерот Заев на аудиенција кај папата Франциск

Премиерот Зоран Заев денеска во рамки на посетата на Република Италија и на Светата Столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“,...

Патријархот Иринеј: Барањето на МПЦ до БПЦ е доказ за незрелост

Српскиот патријарх Иринеј смета дека барањето на Македонската православна црква до Бугарската православна црква да ѝ биде мајка црква е доказ за незрелост. Според...

г.Тимотеј: Треба да продолжат разговорите меѓу МПЦ-ОА и БПЦ

Светиот архиерејски синод на Македонската правосалвна црква-Охридска архиепископија го прифати извештајот од почнатите разговори на црковните комисии на МПЦ и на Бугарската православна црква...

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божик

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово - Божик. Традиционално, во Македонија централната...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот