Tag: бугарски

Фуере: Ставот на Вархеји за прифаќање на „бугарските грижи“ нема логика,...

Како можете да ги поддржувате „сите бугарски грижи“ и да ги правите дел од преговарачкиот процес, кога некои од тие грижи се против сето...

Јовески: Тезата за тубите е шпекулација, бугарските обвинители работат на истрагата

Македонските власти земаат биолошки материјал од роднините за ДНК анализи. Тезата за тубите е шпекулација, бугарските обвинители работат на истрагата, изјави за БТВ државниот...

Бугарски експерти се сомневаат дека причините за несреќата на автопатот Струма...

Претседателот на Бугарското здружение на возачи (БОШ) Христо Радков изјави дека вчера бил во близина на македонскиот автобус кој изгоре и во кој загинаа...

Бугарските коментари на македонскиот Акциски план на разгледување во Скопје, продолжува...

Во наредниов период властите во Скопје ќе ги разгледуваат коментарите што пристигнаа од Софија на македонскиот предлог Акциски план, по што ќе биде изградена...

„Политико“: Врзан јазик – бугарскиот проблем со јазикот го блокира патот...

После 15 години фрустрација, Северна Македонија конечно доби зелено светло од ЕУ оваа година да ги започне разговорите за членство – за да најде...

Коѕијас: Бугарскиот шовинизам создава проблеми во регионот

Сериозен проблем се создаде во нашиот регион, поради шовинистичкото откопување на македонското прашање од радикалните националисти од Бугарија, пишува поранешниот министер за надворешни работи...

Дичев: Апсурдното вето за Северна Македонија зборува за бугарските комплекси

(Анализа на Ивајло Дичев, професор по културна антропологија на Универзитетот во Софија)Апсурдното вето што го подготвуваме за Северна Македонија на патот кон ЕУ доволно...

Македонските и бугарските историчари по речиси една година повторно на средба...

Македонските и бугарските историчари денеска по пауза од речиси една година повторно ќе се состанат за да го продолжат дијалогот, кој се води во...

Бугарски интелектуалци контра меморандумот на Софија, Заев не очекува блокада од...

Софија демонстрира  застарени сфаќања и изнесува неодржливи и наивни тврдења против Северна Македонија. Потребна е фундаментална промена на парадигмата во историското размислување. Ова се...

Бугарскиот претседател стави вето врз измените на Изборниот законик

Бугарскиот претседател, Румен Радев, стави вето врз измените на Изборниот законик, бидејќи, според него, тие даваат можност за фаворизирање на победата на владеачката партија...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот