Tag: бунтовници

Најмалку 12 жртви во судир меѓу бунтовниците и провладините сириски сили

– Сириските сили синоќа зазедоа село во североисточниот дел на земјата, кое беше под контрола на бунтовници, а жртви имаше на обете страни.Според сириските...

Преговори за крај на војната во Сирија

Преговорите на сириската влада и бунтовниците за завршување на војната во Сирија почнуваат денеска во главниот град на Казахстан, Астана, и ќе бидат први...

Асад прогласи победа во Алепо

Сирискиот претседател Башар ел Асад изјави дека победата на сириските сили во Алепо е победа не само за Сирија туку за сите земји кои...

Во Кашмир бунтовници влегле во индиска воена база, најмалку 17 загинати

Бунтовници кои се борат против индиското владеење во регионот на Хималаите, во Кашмир, влегоа во индиска воена база, после што избил вооружен судир во...

Јеменски бунтовници стрелаа во американски брод

Два проетила се истрелани во правец на американски брод во Црвеното море од територијата под контрола на бунтовниците Хути, но двата не стасале до...

Бан Ки Мун: Во Алепо е како во кланица

Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун, оцени денес дека ситуацијата во делови на Алепо кои се под контрола на бунтовниците е „полоша...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот