Tag: бури

АкуВедр: Пролетта ќе доцни во Европа, метеоролозите најавуваат бури на Балканот

Пролетта официјално почнува за помалку од шест недели, а светски познатата метеоролошка служба АкуВедр (AccuWeather) објави голема сезонска прогноза во која предвидува дека пролетта 2021...

Бури со град го погодија истокот на Австралија, пожарите и натаму...

Силна бура проследена со град денеска погодија делови од Австралија, вклучувајќи и многу делови погодени со пожари, додека пожарите и натаму се шират во...

Италија: Сред бел ден пропаднаа 30 метри автопат (ВИДЕО)

Во близина на Савона во Италија вчера попладнето се сруши дел од мост на автопат. За среќа, нема повредени и загинати лица, затоа што...

Во САД од торнадо загинаа 15 лица

Американската Национална метеоролошка служба денес најави дека на југоистокот на САД ќе продоли налетот на врзи и силни бури, вклучувајќи и торнада, во кои...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот