Tag: вакцинација

Германскиот министер за здравство сака ЕУ да препорача четврта доза против...

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах на состанокот на министрите за здравство во Брисел рече дека ќе предложи Европската унија да препорача четврта доза...

Надлежните апелираат за помасовна анти-ковид вакцинација, рано е за симнување на...

Во текот на вчерашниот ден, по долго време е регистрирана двоцифрена бројка на нови позитивни случаи на коронавирусот. Потврдени се 64 позитивни лица на...

Од денеска вакцинација и на плоштадите и пазарите

Од денеска почнува карванот за антиковид-вакцинација кој до 3 април ќе помине во 14 општини и населени места: Шуто Оризари, Кратово, Радовиш, Струмица, Ново...

ИЈЗ: Вакцинацијата против КОВИД-19 се препорачува за трудници и за тие...

Вакцинацијата против КОВИД-19 се препорачува за трудници. Сите кои имаат 18 години и се постари од 18, вклучително и оние кои се бремени, кои...

Германија не се откажува од задолжителните вакцини, десничарите се бесни

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера го имаше својот прв актуелен час во парламентот каде што опозицијата го „нападна“ со прашања за тоа како и...

Германија се подготвува за задолжително вакцинирање

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах ја истакна важноста од воведување на задолжителна вакцинација во борбата против пандемијата со корона вирус.„Мораме да прифатиме...

Американска банка ќе им даде отказ на невакцинираните

Вработените во Ситибанк (Citybank) во Соединетите Американски Држави, кои не се вакцинирани против Ковид-19, до 14 јануари ќе бидат ставени на неплатено отсуство и...

Новите соеви и нееднаквата поделба на вакцините ја отежнаа состојбата со...

Светот ја заврши 2021 година со 29,326,993 активни случаи на коронавирусот, 5,452,999 починати, 253,689,769 оздравени и вкупно 288,469,761 заболени од почетокот на пандемијата.Заклучно со 31 декември,...

„Њујорк Тајмс“: Во Европа се води културолошка војна меѓу вакцинираните и...

Свен Милер е горд невакциниран човек. Тој смета дека вакцините против ковид не се ниту ефикасни, ниту сгурни, туку ги смета за средство за...

КЗБ предлага задолжително најмалку една вакцина или ПЦР тест за вработените...

Сите вработени во јавниот сектор и во локалната самоуправа при одење на работното место да прикажат потврда за примена најмалку една примена вакцина или...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот