Tag: Ван дер Белен

Телефонски разговор на претседателот Пендаровски со австрискиот претседател Ван дер Белен

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, оствари телефонски разговор со сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен.За време на разговорот, како...

Претседателот на Австрија го критикува Курц

Австрискиот претседател Александер ван дер Белен остро ја критикуваше владата на канцеларот Себастијан Курц што не го критикуваше генералниот секретар на Слободарската партија (ФПО),...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот