Tag: Варвициотис

Варвициотис: Ако се врати националистичката реторика кај соседите, ќе ја редефинираме...

Враќањето на една националистичка реторика од нашите соседи, во суштина ќе нѐ одведе до редефинирање на нашата национална позиција за поддршка на процесот на...

Заев-Варвициотис: Стратешка цел и на Скопје и Атина е Северна Македонија...

Премиерот Зоран Заев денеска го прими алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис, кој е во работна посета...

Варвициотис: ЕК до 15 јуни ќе ја продолжи одлуката за затворање...

– Она што е сигурно е дека Европската комисија ќе излезе со нова одлука и од 15 мај кога завршува одлуката за затворањето на...

Варвициотис: Грција е против оние кои сакаат раздвојување на европската перспектива...

Ние сме против оние кои сакаат раздвојување на двете држави, оние кои секако, никогаш не стекнаа моментум или нумеричко мнозинство во Советот, а предлогот...

Варвициотис: За европската перспектива на соседната земја потребно е исполнување на...

– Исполнување на обврските од Договорот од Преспа, напуштање на секаков иредентистички елемент и почитување на владеењето на правото, се точките на кои, според...

Варвициотис до Османи: Целосна имплементација на Преспанскиот договор за поддршка за...

Алтернативниот министер за надворешни работи на Република Грција, задолжен за европски прашања, Милтиадис Варвициотис, преку писмо до вицепремиерот Бујар Османи најави поддршка за европските...

Варвициотис: Го следиме секој чекор на Скопје

Појава на иредентизам и прекршување на владеењето на правото може да имаат директно влијание врз пристапниот процес во ЕУ за соседната земја, вели алтернативниот...

Варвициотис: Ветото не е нешто што лесно се става во Европа

„Не би рекол дека ветото е нешто што лесно се става во Европа, но она што може да се направи е секојдневен притисок на...

Варвициотис: Комисија во име на грчката влада го следи спроведувањето на...

„Грчката влада преку комисија го следи спроведувањето на Договорот од Преспа, откри алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Милтиадис Варвициотис во интервјуто за...

Варвициотис: Веруваме во проширувањето на ЕУ

„Во однос на Скопје, нашата цел е да ги нормализираме негативните последици од Договорот од Преспа што се однесува на грчките производи, користењето на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот