Tag: Вардар

Загадувањето на Вардар не ги надминува европските стандарди

Од хемискиот оддел на солунскиот универзитет „Аристотелу“ во рамки на реализираниот проект со општина Гевгелија за одржливо управување на водните ресурси, стигнаа првите резултати...

Повисок водостојот на Вардар кај Јегуновце

За 39 сантиметри денеска е повисок водостојот на Вардар кај Јегуновце во однос на вчерашните мерења, а за 22 сантиметри во споредба со јунскиот...

Втор пораз на Вардар во СЕХА лигата

Ракометарите на Вардар 1961 попладнево загубија на гостувањето кај хрватскиот тим Нексе со 36:32 (15:14) во рамки на четвртото коло во регионалната СЕХА лига.Натпреварот...

Излевања на реките Вардар, Крива Река и Пчиња, се очекува натамошно...

Врнежите предизвикаа локални излевања на реката Вардар кај Рашче, на Крива Река и на Пчиња во кумановскиот регион, како и на водотеци во охридскиот...

Починатиот маж најден во Вардар, најверојатно е застрелан

Идентитетот на мажот, чие безживотно тело беше извлечено од Вардар кај гостиварското село Чегране уште е непознат. По првичните сознанија од увидот на јавниот...

Општина Аеродром донира милион денари за ракометарките на Вардар

Советот на Општина Аеродром донесе одлука за финансиска поддршка на женскиот ракометен клуб Вардар од Скопје во износ од милион денари.Финансиската помош од Општина...

ЕХФ го одложи мечот Вардар–ПСЖ поради коронавирус

Натпреварот од ракометната Лига на шампиони меѓу Вардар 1961 и ПСЖ што беше закажан за 10 декември во Скопје ќе се одигра во друг...

Галиите во Вардар треба да се дислоцираат, смета Шилегов

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов смета дека галиите во реката Вардар треба да се дислоцираат.„Создадени се правните услови за нивна дислокација и ние...

Вардар врза две победи, попладнево поуспешен од Академија Пандев

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар попладнево во Скопје го совлада тимот на Академија Пандев со 2:0. За „црвено-црните“ ова е втора победа во низа,...

Алушовски: Место за напредок во нашата игра има

Тренерот на Вардар, Стевче Алушовски, за вечерашното гостување кај Киелце во Лигата на шампионите, очекува подобро издание на своите избраници од она од пред...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот