Tag: варихеј

Пораки од Вархеји и Хан за новата македонска влада

Европската Комисија сѐ уште не реагирала официјално на формирањето на новата влада во Северна Македонија, но еврокомесарите на своите Твитер налози упатија свои пораки,...

Вархеји: ЕУ мора да ги отвори пристапните преговори со Скопје и...

 – За да го зачува својот кредибилитет Европската унија мора да ја забрза евроинтеграцијата на земјите од Западен Балкан и тој процес да биде многу...

Варихеј: Унгарските власти да се прашаат за враќањето на Груевски

„Новиот еврокомесар за проширување Оливер Вархеји смета дека Европската Унија или Комисијата нема што многу да каже за враќањето на избеганиот поранешен премиер Никола...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Спасовски и еврокомесарот Вархеји

„Прес-конференција на претседателот на Владата, Оливер Спасовски и европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји.

Средба Пендаровски-Вархеји: Фокусирани сме на перспективата за старт на преговорите за...

Актуелните состојби во Република Северна Македонија, како и аспирациите на земјата за членство во Европската Унија биле теми на разговор на денешната средба на претседателот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот