Tag: варијанта

СЗО организира итен состанок: Стравува од варијанта Б.1.1.529 коронавирус – најлош...

Светската здравствена организација денеска ќе одржи итен состанок за новиот вид на коронавирус откриен во Африка, кој може да има зголемен број мутации, објави...

Тедрос: Mожна е појава на поопасна варијанта коронавирус од Делта

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус во Токио, пред 138-та седница на Меѓународниот олимписки комитет (МОК), предупреди на закана од поопасен...

СЗО: Индиската варијанта на Ковид-19 е откриена во 44 земји

Светската здравствена организација денеска соопшти дека варијантата на коронавирусот што го предизвика силниот смртоносен бран на Ковид-19 во Индија е пронајдена во десетици земји...

СЗО: Нема докази дека новата варијанта на коронавирусот е поопасна

Светската здравствена организација (СЗО) сè уште нема докази дека новата варијанта на коронавирусот ќе доведе до зголемена смртност, изјави еден од директорите на таа...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот