Tag: вархеји

Фуере: Ставот на Вархеји за прифаќање на „бугарските грижи“ нема логика,...

Како можете да ги поддржувате „сите бугарски грижи“ и да ги правите дел од преговарачкиот процес, кога некои од тие грижи се против сето...

Вархеји: Сега е моментот за одговорни одлуки, Западниот Балкан треба да...

„Европската Унија многу сериозно ги сфаќа сите бугарски грижи и тие сега се дел од преговарачкиот процес. Сега е моментот за одговорни одлуки. Западниот...

Генчовска: Петков му вети на Вархеји дека ќе го укине ветото...

Бугарскиот премиерот Кирил Петков вети дека ќе го укине ветото за старт на преговорите на Република Северна Македонија со ЕУ до крајот на француското...

Вархеји сака договор во јуни, Петков со три барања кон Скопје

Сакам да појаснам дека Бугарија има три јасни барања  по прашањето на Pепублика Cеверна Mакедонија. Почитување на рамковната позиција што ја усвои бугарскиот Парламент,...

Вархеји: Отворен Балкан е можност за забрзување на патот кон ЕУ

Иницијативата Отворен Балкан е можност за регионот да ја смени реалноста и да ги надмине предизвиците со коишто се соочува веќе многу години, да...

Вархеји пред посетата на Скопје порача прашањето за старт на преговори...

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји пред денешната посета на Скопје, вчера од Софија порача прашањето за почеток на преговори за членство...

Ковачевски – Вархеји: Почетокот на преговорите за Северна Македонија не смее...

Како дел од работната агенда за учество на Инвестицискиот самит на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Лондон, претседателот на Владата на...

Вархеји: Полициската соработка во ЈИЕ клучна за безбедносното партнерство со ЕУ

 Остварен е голем напредок помеѓу ЕУ и соседите во Југоисточна Европа во полициската соработка и во споредба со другите сфери, оваа сега е најнапредната...

Радев до Вархеји: Бугарија очекува дијалогот со Северна Македонија да доведе...

Бугарија очекува билатералниот дијалог со Република Северна Македонија да доведе до конкретни резултати. Ова го изјави претседателот Румен Радев во телефонски разговор со комесарот...

Маричиќ на средби со Вархеји и Рејндерс

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, од денеска ќе престојува во неколкудневна работна посета на Брисел. Предвидено е да се сретне со еврокомесарот за проширување...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот