Tag: Вајгл

Пендаровски-Вајгл: Советот на ЕУ да го препознае напредокот и да донесе...

Европскиот совет треба да ги препознае напорите на Република Северна Македонија и напредокот на внатрешен и на надворешен план и да донесе одлука за...

Вајгл: ЕУ треба да отвори преговори со Северна Македонија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров се сретна со Иво Вајгл, член на Европскиот парламент и специјален известител на Парламентот за Република Северна Македонија, кој...

Вајгл: Во јуни оваа година треба ЕУ да отвори преговори со...

Европратеникот од Либералите, Иво Вајгл, во изјава за МИА им честиташе на пратениците за денешното гласање, јави дописничката на МИА од Брисел.Тој порача дека...

Вајгл: Бегството на Груевски нема да влијае директно врз евроатлантскиот пат...

Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Иво Вајгл, вели дека треба да се почекаат официјалните изјави и реакции од страна на унгарските власти пред...

Хан, Вајгл, Кукан и Флекенштајн во вторник во Скопје

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, во вторник ќе пристигнат во Македонија...

Партиите преферираат фер настап на изборите

Политичките партии се подготвени за фер и транспарентна трка, а изборите ќе можат да се одвиваат во атмосфера на доверба и транспарентност, е оценката...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот