Tag: верници

Германците масовно ја напуштаат црквата, се срамат од тоа што го...

Во Германија се повеќе католички верници ја напуштаат црквата. Ова е последица од најновиот извештај за прикривање на сексуалното злоупотребување на деца и млади....

Светиот благодатен оган пристигна во Македонија

На аеродромот во Скопје вечерва директорот на Комисијата за односи со верските заедници, Даријан Сотировски, го донесе Светиот благодатен оган.Благодентниот оган беше преземен во...

Православните верници го слават Богојавление-Водици, нема да се фрла крстот во...

– Православните верници денеска го слават празникот Богојавление кој се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован Крстител...

Верниците од исламска вероисповед го слават Курбан бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан бајрам.На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам намаз, со која...

САС на МПЦ-ОА ги повикува верниците да ги почитуваат мерките за...

Светиот архијерејски синод (САС) на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија (МПЦОА), во пресрет на претстојните денови на Духовденската задушница, кога си спомнуваме за...

Од сабота дозволено двојно повеќе верници во црквите во Грција

– Црквите во Грција, како и сите останати религиозни објекти во земјата, од сабота ќе функционираат со дополнително ублажени мерки, односно ќе биде дозволено...

Илјадници верници во Витлеем го прославија Бадник и Божик

Илјадници христијански верници синоќа се собраа во Витлеем каде што се родил Исус, по повод Бадник и прослава на Божик по Грегоријанскиот календар.Во Црквата...

Голем Крчин и годинава ги дочека монасите и верниците за божествена...

Братството од Бигорскиот манастир и сестринствата од манастирите „Свети Георгиј Побдоносец“ од дебарското село Рајчица и „Пресвета Богородица Пречиста“ – Кичево, предводени од благословот...

Папата до верниците: Сетете се на сиромашните, не бидете материјалисти

Папата Франциско синоќа ги повика верниците од развиениот свет да живеат поедноставни, помалку материјални животи и го осуди длабокиот јаз меѓу сиромашните и бодатите.„Да...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот