Tag: верски заедници

Чулев:МВР не би сакало да врши притисок врз верските заедници

На жалбите од верници од ИВЗ дека полициски службеници ги замолувале да немаат молитви за празникот Рамазан Бајрам, техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Бошњаковски до реисот Реџепи: Владата не се меша во работите на...

Северна Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со...

Г.г. Стефан на средба со поглаварите на верските заедници

„Во манастирскиот комплекс „Свети великомаченик Георгиј” во Криви Дол попладнево се одржува средба на архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан со поглаварите на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот