Tag: „ветинг“

Владата не се откажува од ветингот во правосудството, тврди владиниот портпарол

Владиниот портпарол Душко Арсовски денеска изјави дека Владата не се откажува од најавениот ветинг во правосудството.Годинава, почнати се постапки против 83 судии, а како...

Ветингот како вонредна мерка ќе создаде вонредни проблеми, искуствата од регионот...

Ветингот како вонредна мерка ќе создаде вонредни проблеми, особено што кај нас беше најавен во предизборен контекст, нејасно дефиниран и затоа не може да...

Ахмети: Владеењето на правото, ветингот и економијата во фокусот на следниот...

ДУИ во новиот мандат ќе се ангажира за владеење на правото, ќе се залага за ветинг на институциите, почнувајќи од обвинителството, судството, општините. Секако...

Заев за ветинг во судството веднаш, за Жбогар тоа е последна...

Наспроти премиерот Зоран Заев, кој ги повика институциите веднаш да започнат проверка на имотот на судиите и обвинителите, а Европската комисија да активира инструменти...

Заев: Прочистување во правосудството, ветингот е поразлична постапка

Процесот што го спроведуваме се вика прочистување во делот на правосудството, кај судиите и јавните обвинители. Поимот ветинг не треба да го употребуваме заради...

Ветингот на „стенд бај“ до изборите

„Дебатата за ветинг, како и започнувањето на процесот не може да се заврши пред изборите, рече министерката за правда Рената Дескоска, образложувајќи дека за...

Дескоска: Ветингот во правосудството по изборите

Мора да бидеме свесни дека за да се почне процес на ветинг во правосудството потребно е двотретинско мнозинство, а тоа како и дебатата за...

Нечесните судии мора да си одат од судот

Сè погласно се зборува за потребата од ветинг на судиите и обвинителите за да може во државава да се спроведат суштински реформи во судството....

Колевски: Ветингот на судиите и обвинителите да не се спроведува набрзина

„Ветингот на судиите и обвинителите треба да биде добро осмислен, да не се спроведува набрзина, да се знае кој и како ќе го врши...

Ветингот ќе „прочешла“ 10.000 вработени во МВР

Над десет илјади вработени во Министерството за внатрешни работи ќе бидат подложени на процесот на ветинг или проверка со цел да се професионализира работата...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот