Browsing: коалиција

Изборот за претседател на државата во Собрание не е услов за формирање идна владина коалиција, туку предлог, идеја за која…

Герт Вилдерс, екстремно десничарскиот политичар чија Партија на слободата (ПВВ) освои најмногу гласови на неодама одржаните избори во Холандија, призна…

Заменик-министерот за локална самоуправа, Зоран Димитровски, кој доаѓа од редовите на Демократскиот сојуз, поднел оставка од функцијата и ја доставил…