Tag: „Оскари“

Следниот „Оскар“ ќе се доделува во март, еден месец подоцна од...

– Организаторите на „Оскарот“ соопштија дека следното доделување на овие филмски награди ќе се случи кон крајот на март 2022 година, еден месец подоцна...

Доделувањето на Оскарите следната година е поместено за 25 април

Свеченоста за 93-то доделување на Оскарите следната година е преместена од февруари на крајот на април, а тоа е направено поради епидемијата на коронавирусот,...

Ковид-19 ги измени правилата на Оскарите

– Американската академија за филмски науки, којашто е организатор на доделувањето на наградите Оскар, денеска најави дека, поради престанокот на работа на кината при...

Гледаноста на Оскарите најниска во историјата

– Гледаноста на 92. доделување на Оскарите е најниска во историјата. Свеченоста ја гледале 23,6 милиони луѓе, што е за 20 отсто помалку од...

Оскари: За номинираните гласаа 8469 претставници на филмската индустрија

– Годинава за номинираните на Оскарите – награда која ја доделува американската Академија за филмски уметности и наука, гласаа 8469 претставници на филмската индустрија.Сите...

„Оскарите“ и годинава без водител

„Доделувањето на „Оскарите“, едно од најгледаните шоуа од Холивуд, и годинава, како и лани, ќе се одржи без водител“, соопштија организаторите.Свеченоста е закажана за...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот