Tag: храм

Авганистан: Во терористички напад во храм на сиките убиени 25 луѓе

Неидентификувани напаѓачи денеска убија 25 луѓе во верски комплекс на сиките во Кабул, соопшти авганистанската полиција.– Вооружените напаѓачи држеа околу 150 припадници на заедницата...

Традиционална бадникова прослава на 6 јануари пред Соборниот храм во Скопје

Традиционалната бадникова прослава годинава 26. пат ќе се одржува на 6 јануари на платото пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“.Како и секоја година, прославата...

Патријархот Иринеј: Барањето на МПЦ до БПЦ е доказ за незрелост

Српскиот патријарх Иринеј смета дека барањето на Македонската православна црква до Бугарската православна црква да ѝ биде мајка црква е доказ за незрелост. Според...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот