Tag: хрватска

Македонија ќе учи од хрватското искуство во преговорите со ЕУ

На покана на заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, од денеска во дводневна посета на Скопје ќе престојува поранешниот преговарач...

Хрватска официјално примена во еврозоната

Советот за економски и финансиски работи на Европска Унија (Екофин) ги усвои трите конечни правни акти, со кои Хрватска на 1 јануари 2023 година ќе може...

Голем пожар на островот Хвар

Во населбата Питве на подрачјето на Општина Јелса на Хвар денеска околу пладне избувна пожар, а бурата ја разгорува огнената стихија која се шири,...

За Хрватска премногу важно е Скопје да ги почне преговорите со...

Силна поддршка од Хрватска за почеток на преговори на Северна Македонија со ЕУ упати вчера од Скопје шефот на хрватската дипломатија Гордан Грлиќ Радман....

Хрватска, Бугарија и Романија во „Шенген“?

Европската комисија го повтори својот повик Хрватска, Бугарија и Романија да бидат примени во Шенген зоната, бидејќи ги исполнуваат сите критериуми.Комисијата минатата недела го...

Хрватска блокира имот на Руски државјани: Запленети вили, шуми…

Хрватска почна да го блокира имотот на санкционираните Руси, пишува „Вечерњи лист“, наведувајќи дека се конфискувани руски куќи, викендички и шуми, а блокирани се...

Словенија и Хрватска пред решение за Пиранскиот залив

Хрватска и Словенија за кратко време ќе најдат решение за риболовниот режим на границата меѓу двете земји, изјавија премиерите Јанез Јанша и Андреј Пленковиќ...

Хрватскиот претседател во центарот на вниманието: Киев го куди, Москва го...

Изјавата на хрватскиот претседател, Зоран Милановиќ, за состојбата во Украина, и дека Хрватска нема никаква врска со тамошниот конфликт заради што нема да дозволи...

Кафето „Класико Еспресо“ се повлекува од продавниците

Поради утврдено зголемено количество на Ократоксин А, од продавниците во Хрватска се повлекува кафето „Класико Еспресо Италија“ (Caffe Classico Espresso Italia) во пакување од...

Хрватска поразена во финалето на Дејвис купот

Русија е победник на Дејвис купот. Марин Чилиќ не успеа да ја остави Хрватска во игра, тој беше поразен од вториот играч на светот...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот