Tag: хрвтаска

Сеизмолошка служба на Хрватска: Можни се нови потреси

Шефицата на Сеизмолошката служба на Хрватска, Инес Иванчиќ, ги предупреди граѓаните на можноста од нови земјотреси во наредните часови и денови во областа Петриња...

Пленковиќ: Во Хрватска потврден првиот случај на коронавирус

– Во Хрватска е потврдено дека еден човек кој бил во Милано е заразен со новиот коронавирус.Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ по седницата на кризниот...

Семакедонски собир на Македонците од Балканот во Прилеп

По повод 146-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, Граѓанската иницијатива за национална, културна и европска интеграција на макдонскиот народ „Не има“ денеска и утре...

ИОХН – ЗНМ: Државата да не се меша во работата...

Во Македонија постои прекумерна регулација на приватните радиодифузни медиуми, државата премногу се меша во креирањето на нивната програма, што негативно се одразува на уредувачката...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот