Tag: христијани

Велики Петок и вториот ден на Велигден се неработни денови

Велики Петок пред Велигден (30 април), е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед во Република Северна Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална...

Православните христијани го слават Бадник

Православните христијански верници во државава денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик.Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно...

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Православните христијански верници во земјава утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ.Оваа година поради пандемијата ќе изостане вообичаеното масовно одбележување пред...

Помпео ги поздрави православните христијани по повод Велигден

– Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа испрати поздрави до сите православни христијани кои викендов го одбележуваат празникот Велигден – Христовото Воскресение.-Испраќаме велигденски поздрави...

Израел им дозволи на христијаните од Газа да го посетат Ерусалим...

Израел соопшти дека ќе им дозволи на христијаните од Појасот Газа да патуваат за Ерусалим и Западниот брег за време на Божик.Се досега не...

Заев: Да ги дочекаме идните денови исполнети со ведрина и верба...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, присуствуваше на црковната служба со која по повод празникот Христово раѓање – Божик, во храмот „Пресвето...

За православните христијани денеска е Велики Петок

За православните христијани денеска е најтажниот дел во годината. Велики Петок се вика и распет петок затоа што на овој ден е распнат Исус...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот