Tag: хуманитарна

Сто припадници на АРМ заминуваат во хуманитарна операција во Словенија

„Сто припадници на Армијата на Република Северна Македонија заминуваат за учество во хуманитарна операција во Република Словенија.Согласно одлуката на Владата, донесена на вчерашната седница...

Отплови првиот брод со хуманитарна прехранбена помош за Африка од Украина

Бродот „Brave Commander“ го напушти украинското пристаниште Пивдени, со првиот товар со хуманитарна прехранбена помош за Африка од Украина од руската инвазија. Украинскиот извоз на...

Османи го пречека Сијарто и унгарската хуманитарна помош од 100.000 маски...

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утрово на скопскиот аеродром го пречека министерот за надворешни работи и трговија на Република...

Во Велес хуманитарна акција за семејствотo Јованови

Членовите на „Алфа Ромео Клуб“ од Велес попладнево на паркингот пред маркетот на „Кит – Го“ поранешеn „Туш“ изведоа хуманитарна акција за помош во...

Дополнителни осум милиони евра хуманитарна помош од ЕУ за Украина

– Европската Комисија ќе мобилизира дополнителни осум милиони евра за да им помогнат на ранливите категории на граѓани на воените подрачја во Украина да...

Амбасадите во Македонија донираа за децата со оштетен слух и говор

Дваесет и пет амбасади, како и Меѓународни организации во Македонија, денеска во Градскиот трговски центар со продажба на национални производи учествуваа во хуманитарен базар,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот