Tag: Хути

Најмалку 70 јеменски војници загинаа при напад на Хутите

Најмалку 70 јеменски војници загинаа вчера откако бунтовниците Хути нападнаа џамија во камп за обука во Мариб, околу 170 километри источно од Сана, соопштија...

Хутите киднапирале три бродови во Црвеното Море

– Јеменските Хути киднапирале три бродови во Црвеното Море, од кои едниот и припаѓа на Саудиска Арабија.Сите бродови се одвлечени во пристаништето Салиф, објави...

Јеменски бунтовници стрелаа во американски брод

Два проетила се истрелани во правец на американски брод во Црвеното море од територијата под контрола на бунтовниците Хути, но двата не стасале до...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот