Tag: ЦДУ

Германија пред избори: Анкетите покажуваат водство на Шолц

На еден и пол месец пред парламентарните избори во Германија истражувањето на Институтот за испитување на јавното мнение Инса покажува дека владеачката ЦДУ/ЦСУ се...

Армин Лашет е кандидат на ЦДУ за германски канцелар

„Претседателството на германската владеачка Христијанско-демократската унија (ЦДУ) уште еднаш го поддржа својот нов претседател, и премиер на сојузната покраина Северна Рајна Вестфалија, Армин Лашет,...

Анагрет Крамп-Каренбауер, наследничката на Меркел во ЦДУ, нема да се кандидира...

– Анагрет Крамп-Каренабуер, лидерката на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел и нејзина штитеничка нема да се кандидира за канцелар на следните избори,...

ЦДУ: Нема потреба од нервоза, датум ќе има

Oд владејачката ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел за „Франкфуртер алгемејне цајтунг“ велат дека „не разбираат зошто е толку голем проблем одложувањето за три месеци на...

ЦДУ ја повика Нова демократија да го поддржи Преспанскиот договор

Германската владејачка партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел ја повика грчката опозициска партија Нова демократија да гласа за Договорот од Преспа во Парламентот на...

Вебер: Прашањето за името мора да се затвори и Македонија да...

Лидерот на Европската народна партија (ЕПП), Манфред Вебер, кој e кандидат за претседател на Европската комисија на претстојните избори во ЕУ, изјави дека е...

ЦДУ/ЦСУ: Опозицијата да не блокира зашто ризикува долготрајна изолација на земјата

Со над 91 процент од гласовите „За“, гласачите во Македонија дадоа огромна поддршка за европскиот пат и за поголема перспектива на нивната земја во ...

Меркел: Преговорите за коалиција ќе бидат тешки

Неизвесно е се уште кога ќе завршат преговорите помеѓу претставниците на Христијанско-демократската унија (ЦДУ), нејзината сестринска Христијанско-социјална унија (ЦСУ) и Социјалдемократската партија на Германија...

Меркел: Безбедноста – главна тема во кампањата

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека безбедноста ќе биде големо прашање во текот на кампањата пред сојузните избори закажани за 24 септември, на кои...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот